Responsive Joomla Templates by BlueHost Coupon
  • Aktualizacja strony

ENERGA Sailing wypływa na polskie wody - startuje program edukacji żeglarskiej

Utworzono: środa, 06, marzec 2013
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

energa ENERGA Sailing, program edukacji żeglarskiej dla dzieci i młodzieży z całej Polski, inauguruje działalność. Kompleksowy projekt Polskiego Związku Żeglarskiego i Grupy ENERGA ma na celu promowanie żeglarstwa, jako dyscypliny sportowej oraz sposobu rekreacji. Honorowy patronat nad programem objęła Minister Sportu i Turystyki, Joanna Mucha, zaś jego ambasadorem jest Zbigniew Gutkowski ? skipper jachtu ENERGA. Wspierają go również zawodnicy Kadry Narodowej z Przemysławem Miarczyńskim na czele.

 

1 marca 2013 roku o godz. 12.00 na targach żeglarskich Wiatr i Woda odbyła się konferencja prasowa rozpoczynająca projekt edukacji żeglarskiej ENERGA Sailing, który łączy elementy edukacyjne i sportowe. Ambicją Polskiego Związku Żeglarskiego i Grupy ENERGA jest upowszechnianie i popularyzacja wśród dzieci i młodzieży żeglarstwa jako świetnej formy spędzania wolnego czasu i rywalizacji w duchu fair play. Dodatkowo realizacja programu pozwoli na wyznaczanie ścieżki rozwoju młodym zawodnikom od żeglarskiego przedszkola, aż po igrzyska olimpijskie. Ambasadorem projektu ENERGA Sailing jest Zbigniew Gutkowski ? wybitny polski żeglarz, pierwszy Polak, który z jachtem ENERGA stanął na starcie regat Vendée Globe, najtrudniejszego wyścigu samotników dookoła globu.

 Jednym z priorytetów na najbliższe lata jest m.in. upowszechnienie sportu wśród dzieci i młodzieży. Tylko dzięki konsekwentnemu i długofalowemu wspieraniu młodych talentów Polska będzie w stanie osiągać najlepsze wyniki na międzynarodowych arenach sportowych. Niezwykle istotne jest umożliwienieszerokiej grupie zdolnej młodzieży rozwijania swoich umiejętności ? powiedziałaJoanna Mucha, Minister Sportu i Turystyki.

Rekrutacja do programu szkółki żeglarskiej ENERGA Sailing będzie prowadzona przez regionalnych koordynatorów PZŻ przy współpracy z Okręgowymi Związkami Żeglarskimi, samorządami i szkołami.

 Bardzo zależy nam, aby dać możliwość uczestnictwa w programie każdemu młodemu adeptowi żeglarstwa w wieku od 5 do 9 roku życia. Pragniemy, zachęcić do aktywności fizycznej jak najwięcej młodych osób, dlatego wszystkie zajęcia będą bezpłatne. Wierzymy też, że program będzie podstawą w szkoleniu przyszłych mistrzów. ? przyznał Wiesław Kaczmarek, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

Program ENERGA Sailing rozpoczął się w listopadzie 2012 roku, wraz z startem Zbigniewa ?Gutka? Gutkowskiego w okołoziemskich regatach Vendée Globe. Teraz program ENERGA Sailing poszerza swoje działania o kilku poziomów: edukacja żeglarska (ENERGA Sailing Youth), zawody  sportowe (ENERGA Sailing Cup), rozwój młodych talentów (ENERGA Sailing Development Program) oraz mistrzostwo sportowe (ENERGA Sailing Team). 

 Z wielką radością rozpoczynamy współpracę z Polskim Związkiem Żeglarskim. Jesteśmy przekonani, że razem stworzymy solidne podstawy rozwoju żeglarstwa w Polsce. Zaczynamy projekt, który pozwoli zafascynować żeglarstwem nie tylko dzieci z Trójmiasta, ale z całej Polski. Mam nadzieję, że projekt będzie się rozwijał? powiedział Wojciech Topolnicki, wiceprezes ENERGA SA.

Program edukacji żeglarskiej ENERGA Sailing zaczyna się od działań w sześciu województwach. Jest to kolejny sportowy program edukacyjny Grupy ENERGA. W tym roku, już po raz piąty startuje program ENERGA Basket Cup, który realizowany jest w ramach programu ENERGA dla Ciebie.

***

Program ENERGA Sailing rozpoczął w listopadzie 2012 roku, wraz z startem Zbigniewa ?Gutka? Gutkowskiego w okołoziemskich regatach Vendée Globe. Sportowe wyzwania ambasadora programu zainaugurowały projekt sportowy Grupy ENERGA. Teraz program ENERGA Sailing poszerza swoje działania o kilku poziomów: edukacja żeglarska (ENERGA Sailing Youth), zawody  sportowe (ENERGA Sailing Cup), rozwój młodych talentów (ENERGA Sailing Development Program) oraz mistrzostwo sportowe (ENERGA Sailing Team). Organizatorzy promują bezpieczeństwo na wodzie, ochronę środowiska, a także współdziałanie i odpowiedzialne przywództwo. Od maja do lipca dzieci będą mogły kontynuować sportową przygodę w szkołach i klubach żeglarskich. Program przewiduje stworzenie jednakowego dla wszystkich ośrodków standardu szkolenia oraz certyfikatów. Bezpłatne zajęcia będą prowadzone co najmniej raz w tygodniu dla każdego uczestnika. Uczniowie, którzy wykażą się największym zaangażowaniem i umiejętnościami, wezmą udział w letnim obozie żeglarskim Energa Sailing Camp.

Nabór do szkółki żeglarskiej będzie prowadzony przez regionalnych koordynatorów, w porozumieniu z lokalnymi samorządami i szkołami. W każdym regionie będzie do dyspozycji ok. 100 miejsc w jednym sezonie. Rejestracja będzie się odbywać na stronie internetowej www.edu.energasailing.pl.

W ramach ENERGA Sailing Cup zaplanowano kilka imprez w nadchodzącym roku: Puchar Trzech Ryb w Giżycku (17-19.05), Eliminacje Olimpiady Młodzieży w Kamieniu Pomorskim (30.05-1.06), Mistrzostwa Krakowskiego OZŻ (08-09.06), Puchar YKP Gdynia (14-16.06), Puchar Mazowsza w Warszawie (21-23.06) oraz Srebrny Żagiel Optimista w Poznaniu (02-04.08). Czterdziestu najlepszych zawodników cyklu zakwalifikuje się do zamykającego sezon wielkiego finału ENERGA Sailing Cup Grand Final, który odbędzie się w Sopocie (23-25.08). Uczestnicy cyklu, którzy osiągną najlepsze wyniki wejdą w skład drużyny mistrzów ENERGA Sailing Team i zostaną objęci programem rozwoju młodych talentów. Łącznie dziesięć osób otrzyma dofinansowanie na sprzęt i programy szkoleniowe (zarówno w klasie Optimist, jak i w kolejnych klasach.

Każdy Okręgowy Związek Żeglarski będzie miał swojego opiekuna ? zawodnika z kadry narodowej PZŻ. Opiekunowie poprowadzą niektóre zajęcia z dziećmi uczestniczącymi w programie. Będą wspierać zawodników w trakcie regat i wezmą udział w ENERGA Sailing Cup Grand Final. Przemysław Miarczyński (RS:X) będzie patronem Trójmiasta, Piotr Myszka (RS:X) ? Olsztyna, Anna Weinzieher (Laser Radial) ? Warszawy, a Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (49er) ? Krakowa.

 

Więcej na stronie źródłowej: >>>  ARTYKUŁ <<<<

You have no rights to post comments

Position "user2"

Wróć do strony głównej: HOME